اثر کرونا بر شرکت ها

آوریل 6, 2020 23:47

وکیل شرکت : با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان ، شرکت های بسیاری تحت تاثیر پیامدهای مختلف آن قرار گرفته اند . اثر کرونا بر شرکت ها بسیار شدید بوده است . در این نوشته بنده با توجه به تجربه همکاری با شرکت های بزرگ و معتبر قصد دارم تا بخشی از آثار حقوقی شیوع ویروس کرونا و پیامدهای احتمالی بعدی آن را بیان نمایم . بدون شک بیشترین تاثیر را باید در تبعات اقتصادی و مالی آن جستجو کرد . ابتدا سعی می کنیم یک دسته بندی از انواع این آثار ارائه دهم . سپس راجع به هر کدام ازین دسته ها و اقدامات حقوقی مناسب توضیح مختصری عرض خواهم نمود .

مهمترین آثار کرونا بر شرکتها

مهمترین اثر کرونا بر شرکت ها ، آثار مالی ناشی از کاهش درآمدهای شرکت است . کاهش درآمد شرکت بدون شک بر تعهدات شرکت نسبت به اشخاص خارج از شرکت و همچنین نسبت به کارکنان شرکت تاثیر مستقیم دارد . لذا از منظر حقوقی یکی از انواع آثار کرونا در روابط شرکت وکارکنان و ایمنی و بهداشت محیط کار و سلامت کارکنان است ، در این خصوص بسیار ضرورت دارد که شرکت ها از تکالیف و مسئولیت های خود نسبت به کارکنان و اشخاص ثالث اگاه باشند تا اقدامات مناسب را انجام دهند .

از دیگر انواع آثار کرونا بر شرکت ها احتمال نیاز به تعدیل نیروهای کاری است که اگر بدون رعایت موارد قانونی صورت پذیرد ، تبعات قانونی بعدی را برای شرکت به دنبال دارد . یکی از مهمترین آثار ، ایجاد دشواری در انجام تعهدات و پرداخت های مالی و سایر انواع تعهدات است که می تواند منجر به ایجاد دعاوی حقوقی و ایجاد اختلافات قانونی گردد . شاید در نهایت بدترین وضعیت قابل تصور برای یک شرکت که ممکن است ناشی از آثار کرونا باشد ورشکسته شدن شرکت است .

توصیه های قانونی راجع به اثر کرونا بر شرکت ها

با توجه به مواردی که در فوق بیان گردید ، توصیه می گردد شرکت ها هر چه زودتر نسبت به تمهیدات قانونی اقدام نمایند تا از بروز مشکلات احتمالی بعدی پیشگیری کنند . بسیار جای تاکید است که از هم اکنون با یک مشاور حقوقی و وکیل زبردست در حوزه شرکت ها همکاری نمایید تا ساز و کارهای قانونی مورد نیاز جهت آمادگی لازم و کاهش هر چه بیشتر تبعات موارد بالا تمهید گردد . همواره لازم می دانم به شرکت ها توصیه نمایم که پیشگیری در مسایل قانونی بسیار به صرفه تر و مفید تر از درمان است . امیدوارم مطالب بیان شده برای استفاده شرکت ها و علی الخصوص مدیران شرکت های تجاری مفید باشد .

محمد عالی خانی

وکیل پایه یک دادگستری

متخصص شرکت ها

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *